KORT SAGT. Helikopter och hundpatruller mot barn.
Som antagligen inte ens begått något brott.
Det var vad Malmöpolisen satte in i Svågertorp på lördagkvällen berättar Sydsvenska Dagbladet.
Någon hade rapporterat om att ett gäng ungdomar – flera under 15 år visade det sig – kanske höll på att stjäla cyklar. Polisen kom till platsen, ungdomarna flydde, hetsjakten började.
Malmöpolisen ska vara glad att den inte gick värre. Tydligen flydde flera av ungdomarna över motorvägen. Tänk om någon av dem hade blivit påkörd. Vilket ohyggligt resultat, jag menar, även i ett läge där någon stulit en cykel, kan det aldrig vara befogat att framkalla sådana risker. Cyklar är bara saker.
Och i det här fallet hade ungdomarna antagligen inte ens stulit något. Enligt SDS saknas i alla fall bevis för det.
Varför sker sånt här?
För att polisen har för lite verkliga brott att bekämpa?
Knappast.
För att det finns en utbredd, men oftast helt obefogad, misstänksamhet mot ungdomar i grupp i samhället och en idé hos polisen att man ska sätta hårt mot hårt och visa handlingskraft?
Jag vet inte.
Det är i vart fall helt oacceptabelt att polisen på så här lösa boliner skrämmer upp och faktiskt riskerar livet på unga medborgare.
Och det är polisledningens – och ytterst politikernas – sak att se till att det inte händer igen.
Skribent: Petter Larsson